{{featured_button_text}}
John C Fremont Days

Rodeo

Sponsored by Bud Light/Modelo; Debby Durham Family Foundation; Great Western Bank;  Hills Farm Inc.; Liquid Trucking; Midwest Medical Transport; Ortho Nebraska; Pump & Pantry; WalMart  Foundation; Sapp Brothers Fremont

Barebacks

1t, Nick Schwedhelm 74; 1t, Rob Keeney 74; 3, Matt McKay 71.

Saddle Broncs

1, Derek Kenner 77.

Bull Riding

1, Cody Horten 76; 2, Kaine Stokey, 73; 3, Ben Wood 71; 4, Kyle Smith 69.

Calf Roping

1, Karter Tate 10.7; 2, Rusty Kluender 12.9; 3, Cole Wilson 13.2.

Over 40 Calf Roping

1, Kluender 13.1; 2, Arden Garwood 13.7; 3, Eric Critten 14.2; 4, Craig Korkow 16.5.

Steer Wrestling

1, Gage Kraeger 4.6; 2, Mike Stephen 6.6.

Girls Barrel Racing

1, Korrina Hughes 16.25; 2, Dori Hollenbeck 16.32; 3, Becca Fehlman 16.35; 4, Gayle White 16.38; 5t, Hailey O'Daniel 16.69; 5t, Lindsey Evers 16.69.

Team Roping

(Header, Heeler)

1, Kurt Fruedenburg, Mike Powell 6.7; 2, Chance Anderson, Cody Carlson 7.0; 3, Travis Warren, Troy Hermlebracht 7.5; 4, Alan Hughes, Brent Reichmuth 8.4; 5, Tanner Jackman, Dixon Winn 11.4.

Breakaway Roping

1t, Emily Knust, 2.5; 1t, Tonya Goad 2.5; 3, Sydney Graff 3.0; 4, Amber Coleman 3.4.

Parade

Category winners from the 2019 John C. Fremont Days Historical Parade:

Sponsored by US Bank

Best Overall Entry – Cedar Bluffs Wildcat Marching Band

Best Business Entry – Juice Stop

Best Religious Entry – First United Methodist

Best Historical Entry – Fremont Fire Fighters Historical Society

Pedal Pull

Winners from the 2019 John C. Fremont Days Boys and Girls Pedal Pull:

Sponsored by Fremont Kiwanis

Age 4

Girls: 1, Katelyn Hilgenkamp, Arlington; 2, Emmalynn Wemhoff, North Bend; 3, Anna Ferguson.

Boys: 1, Marshall Gdowski, Ames; 2, Kaleb Royuk, Arlington; 3, Landon Fuchs, Arlington.

Age 5

Girls: 1, Kaylee Kucera, North Bend; 2, Emarie Barrett, Scribner; 3, Maria Kabes, Fremont.

Boys: 1, John Nebuda, Fremont; 2, Aden Brown, Omaha; 3, Ryker Marshall, Fremont.

Age 6

Girls: 1, Grace Coates, Fremont; 2, Hadley Wemhoff, North Bend; 3, Sophia Hansen, Arlington.

Boys: 1, Nolan Ferguson, Scribner; 2, Cooper Wemhoff, North Bend; 3, Nicholas Bopp, Fremont.

Age 7

Girls: 1, Mila Volpp, Hooper; 2, Brianna Marshall, Fremont; 3, Molly Volpp, Hooper.

Boys: 1, Caden Grieselman, Fremont; 2, Aiden Fulks, Wahoo, Silas Gallatin, Fremont.

Age 8

Girls: 1, Kamryn Rappe, Yutan; 2, Nora Gallatin, Fremont.

Boys: 1, Logan Hilgenkamp, Arlington; 2, Paxton Morgan, Omaha; 3, Brayden Rix, Fremont.

Age 9

Girls: 1, Lillian Marshall, Fremont; 2, Madison Ostransky, Fremont; 3, Alyssa Nickolite, Fremont.

Boys: 1, Maxwell Volpp, Hooper; 2, Luke Nebuda, Fremont; 3, Trenton Hansen, Arlington.

Age 10

Girls: 1, Maya Kabes, Fremont, 2, Lyla Gallatin, Fremont.

Boys: 1, Ethan Hilgenkamp, Arlington; 2, Bridgeton Rangeloff, Fremont.

Age 11

Girls: 1, Alivia Gobar, Fremont; 2, Adilynn Brown, Scribner.

Boys: 1, Wyatt Bohoty, Mead; 2, Kyler Rippe, Yutan.

Age 12

Girls: 1, Kiersten Dockerty, Fremont; 2, Catrina Baker, Nickerson.

Boys: 1, Cooper Kahlandt, Hooper; 2, Camden Rangeloff, Fremont.

Car, Truck and Bike Show

Best of Show winners from the 2019 John C. Fremont Days Cruiser’s on Main Street Car, Truck and Bike Show:

This is Best of Show Winners only. A full list of award winners will be announced at a later date.

Mopar Dealer Choice: Lori McIntire, Grand Island, 1973 Dodge Challenger T/A

Modified (sponsored by Trophy Case): Marilyn Underwood, Omaha, 1940 Ford Woodie

Show Stock: Larry and Marg Fuchs, Arlington, 1964 GTO

Motorcycle: Eric Johnson, North Bend, 2011 Harley Heritage Custom Build

Salute to Troops (Sponsored by Daul Auto Service): Tom Brandt, Omaha, 1972 Suzuki LJ20

Mayor’s Choice (Sponsored by John C. Fremont Days): Bill Cox, Omaha, 1953 Chevy 3100 Pickup

Firefighter’s Choice: Doug Christie, Lincoln, 1951 Chevy Fleetline Deluxe

Policemen’s Choice: Leona Paden, Fremont, 2016 Chevy Corvette Z06

Best Engineered (Sponsored by CT Engine and Chassis Repair): Rich Kalal, Omaha, 1951 Chevy Coupe

Ford Dealer Choice (Sponsored by Charlie Diers Ford/Lincoln): Evertt Carlson, Fremont, 1952 Chevy Styleline

Tailgate Motors Choice: Conner Yount, Fremont, 1982 Chevy 1/2 Ton 4×4

GM Dealer Choice (Sponsored by Sid Dillon Auto Dealerships): Neil Halford, Ft.Calhoun, 1967 Olds Cutlass Convertable

Pure Driven Garage Omaha Choice: Larry and Marg Fuchs, Arlington, 1964 Pontiac GTO

Linex of Omaha Choice: Randy Melby, Dunlap, 1955 Chevy Comeo Pickup

Plum Krazy Restorations Choice: Stan McGuire, Des Moines, 1970 Dodge Charger Daytona

In Memory of Richard Miller: Jerry and Rhonda Rosenthal, Fremont, 1994 Chevy Silverado

In Memory of Harry Meyan: Rick Steere, Omaha, 1967 Pontiac GTO

In Memory of Dan Coughlin: Bruce Lackey, Fremont, 1968 Plymouth GTX

Bassett Truck & Trailer Repair Choice: Andy Zoucha, Albion, 1956 Chevy 2DR Sedan

Structural Component Systems Choice: Ron Ivey, Oxford, 1967 Ford Fairlane

Pinnacle Bank Choice: Ron Clayton, Fremont, 1970 Chevy Nova

Goree Backhoe & Excavating Choice: Marilyn Underwood, Omaha, 1940 Ford Woodie

B&E Construction Choice: Tom Gilligan, Fremont, 1969 Chevy Camaro

Dunbar ST Award: Scott Roach, Omaha, 1968 Chevy C10

S&S Locksmith Choice: Dave Cole, Omaha, 1963 Ford Galaxie 500 XL

CLASS 1 - CARS STOCK 1939 & OLDER

FIRST, BOB & JUDY CALLAWAY, LINCOLN, 1930 FORD MODEL A TUDOR

SECOND, JERRY SEFFRON, PLATTSMOUTH, 1924 FORD MODEL T

THIRD, RINDA SAWYER, FREMONT, 1918 REO BUS

CLASS 2 - CARS STOCK 1940-1948

FIRST, JOHN THUNBER, OMAHA, 1947 CHEVY FLEETLINE

SECOND, JERRY LEAVER, FREMONT, 1947 CHEVY FLEETLINE

CLASS 3 - CARS STOCK 1949-1954

FIRST, TED DIMMITT, FREMONT, 1950 MERCURY 4DR

SECOND, RALPH PALMER, COLON, 1954 CADILLAC 62

CLASS 4 - CARS STOCK 1955-1957

FIRST, LARRY LUDVIGSEN, FREMONT, 1957 FORD THUNDERBIRD

SECOND, JERRY BECKMANN, LINCOLN, 1957 FORD FAIRLANE

THIRD, DAVID SCHNAR, LINCOLN, 1957 CHEVY BELAIR

CLASS 5 - CARS STOCK 1958-1961

FIRST, STEVE STARK, SPRINGFIELD, 1960 CHEVY IMPALA

SECOND, DOUG & KATHY HARTMAN, FREMONT, 1960 EDSEL RANGER

THIRD, CHAD GUTSCHOW, OMAHA, 1961 CADILLAC COUPE DEVILLE

CLASS 6 - CARS STOCK 1962-1964

FIRST, LARRY & MARG FUCHS, ARLINGTON, 1964 PONTIAC GTO

SECOND, RON SCHULTZ, FREMONT, 1963 FORD GALAXIE 500

THIRD, HOWARD TOELLE, OMAHA, 1962 IMPALA

CLASS 7 - CARS STOCK 1965-1966

FIRST, JACK ANDRES, OMAHA, 1966 DODGE CHARGER

SECOND, RITA GOREE, FREMONT, 1966 FORD MUSTANG

THIRD, BOB CLEGG, OMAHA, 1966 CHEVY CHEVELLE SS

CLASS 8 - CARS STOCK 1967-1969

FIRST, ROGER GOREE, FREMONT, 1969 CHEVY CAMARO

SECOND, BRUCE LACKEY, FREMONT, 1968 PLYMOUTH GTX

THIRD, RICK STEERE, OMAHA, 1967 PONTIAC GTO

CLASS 9 - CARS STOCK 1970-1973

FIRST, CLARENCE COLFACK, LINCOLN, 1970 CHEVY CHEVELLE SS CONV.

SECOND, WES EWASICK, FREMONT, 1972 CHEVY MONTECARLO

THIRD, DAN GERNSTEIN, OMAHA, 1971 PONTIAC LEMANS

CLASS 10 - CARS STOCK 1974-1994

FIRST, TODD & TERRI POWLEY, FREMONT, 1979 PONTIAC TRANS AM

SECOND, JIM SRB, LINCOLN, 1992 CHEVY CAMARO

THIRD, ALAN & CATHY NEALY, LINCOLN, 1975 FORD TORINO ELITE

CLASS 11 - CARS STOCK 1995-2009

FIRST, LEE & CONNIE HOFFMAN, LINCOLN, 2007 FORD SHELBY MUSTANG GT

SECOND, KAREN & BARNEY JONRS, COUCIL BLUFFS, 2008 FORD BULLITT MUSTANG

THIRD, SUE LAFAYETTE, BELLEVUE, 1998 CHEVY CAMARO SS

CLASS 12 - CARS STOCK 2010 PRESENT

FIRST, JOE SKRADSKI, PAPILLION, 2010 DODGE CHALLENGER RT

SECOND, GARY KRUMMEL, AVOCA, 2014 FORD MUSTANG GT

THIRD, ANDREW SRB, CEDAR BLUFFS, 2019 CHEVY CAMARO 1LE

CLASS 13 - CARS MODIFIED 1929 OLDER

FIRST, JOE MARCUZZO, PAPILLION, 1923 FORD T-BUCKET

SECOND, SKIP SAWYER, FREMONT, 1927 FORD T-ROADSTER

THIRD, KEVIN GRAHAM, OMAHA, 1929 FORD MODEL A 5 WINDOW

CLASS 14 - CARS MODIFIED 1930-1934

FIRST, BOB TAYLOR, FREMONT, 1931 FORD TUDOR

SECOND, GARY MORRIS, FREMONT, 1930 FORD MODEL A

THIRD, IVAN WITTOW, FREMONT, 1931 FORD COUPE

CLASS 15 - CARS MODIFIED 1932-1934

FIRST, DOUG LANDTRY, TREYNOR, 1934 FORD COUPE

SECOND, MATT UPDIKE, FREMONT, 1934 FORD COUPE

THRID, DENNIS GRAFF, FREMONT, 1933 FORD 3 WINDOW

CLASS 16 - CARS MODIFIED 1935-1939

FIRST, GREGORY ALLEN SR, OMAHA, 1935 FORD COUPE

SECOND, BOB BAKER, OMAHA, 1938 CHEVY MASTER DELUXE

THIRD, KURT CHUDUMELKA, FREMONT, 1938 CHEVY COUPE

CLASS 17 - CARS MODIFIED 1940-1948

FIRST, MARILYN UNDERWOOD, OMAHA, 1940 FORD WOODIE

SECOND, ARNALD HEYEN, CERESCO, 1941 LINCOLN CONTINENTAL COUPE

THIRD, JIM WEITZENKAMP, HOOPER, 1940 FORD 2 DOOR SEDAN

CLASS 18 - CARS MODIFIED 1949-1954

FIRST, RICH KALAL, OMAHA, 1951 CHEVY COUPE

SECOND, EVERETT CARLSON, FREMONT, 1952 CHEVY STYLINE

THIRD, DOUG CHRISTIE, LINCOLN, 1951 CHEVY FLEETLINE DELUXE

CLASS 19 - CARS MODIFIED 1955

FIRST, TIM & JEN ARNDT, YORK, 1955 CHEVY NOMAD

SECOND, AL LAMONTIA, OMAHA, 1955 OLDSMOBILE 2 DOOR HARD TOP

THIRD, DAVE WOLEMADE, CEDAR BLUFFS, 1955 CHEVY BELAIR

CLASS 20 - CARS MODIFIED 1956

FIRST, ANDY ZOUCHA, ALBION, 1956 CHEVY 2 DOOR SEDAN

SECOND, STEVE & DOTTIE FUNKE, OMAHA, 1956 CHEVY 210

THIRD, TOM & BEV GOULETTE, WEST POINT, 1956 CHEVY 210

CLASS 21 - CARS MODIFIED 1957

FIRST, ALLAN HUMMEL, RED OAK, 1957 CHEVY BELAIR

SECOND, DANNY KELLER, LINCOLN, 1957 CHEVY BELAIR

CLASS 22 - CARS MODIFIED 1958-1961

FIRST, DAVE POKORSKI, OMAHA, 1961 CHEVY IMPALA

SECOND, SCOTT DELEORGE, OMAHA, 1960 OLDSMOBILE 88

THIRD, MIKE MCKENNEY, OMAHA, 1959 CHEVY 2 DOOR POST

CLASS 23 - CARS MODIFIED 1962-1964

FIRST, GREG GILLIGAN, FREMONT, 1962 CHEVY NOVA

SECOND, CHARLIE LEE, OMAHA, 1964 FORD GALAXY

THIRD, PAT PERRY, , 1964 CHEVY CHEVELLE SS

CLASS 24 - CARS MODIFIED 1965-1966

FIRST, MICHAEL FOOTE, COUNCIL BLUFFS, 1966 CHEVY CHEVELLE SS

SECOND, DAVE POKORSKI, OMAHA, 1965 CHEVY BISCAYNE

THIRD, BUTCH BASSETT, FREMONE, 1966 CHEVY NOVA SS

CLASS 25 - CARS MODIFIED 1967-1969

FIRST, RON IVEY, OXFORD, 1967 FORD FAIRLANE

SECOND, TODD AXTEL, BURBANK, 1968 FORD MUSTANG

THIRD, TOM GILLIGAN, FREMONT, 1969 CHEVY CAMARO

CLASS 26 - CARS MODIFIED 1970-1972

FIRST, LYLE MILLER, LINCOLN, 1970 CHEVY CAMARO

SECOND, BRIAN REZAC, FREMONT, 1970 CHEVY CHEVELLE

THIRD, WES CONKLIN, FREMONT, 1972 CHEVY NOVA

CLASS 27 - CARS MODIFIED 1973-1994

FIRST, KELLY HIRSH, OMAHA, 1974 PONTIAC FIREBIRD

SECOND, LORI MCINTIRE, GRAND ISLAND, 1973 DODGE CHALLENGER T/A

THIRD, RON WILSON, OMAHA, 1994 PONTIAC TRANS AM

CLASS 28 - CARS MODIFIED 1995-2009

FIRST, THOMAS WEILAND, OMAHA, 2007 FORD SHELBY GT 500

SECOND, GARY BECK, OMAHA, 2005 PONTIAC GTO

THIRD, ANDREW UPDIKE, FREMONT, 1999 FORD MUSTANG

CLASS 29 - MODERN MUSCLE 2010-PRESENT FORD

FIRST, JASON HORVATIUH, ELKHORN, 2011 FORD SHELBY GT 500

SECOND, JACK TINDALL, OSCEOLA, 2013 FORD SHELBY GT 500

THIRD, BILL GROTTSCHALK, LAVISTA, 2015 FORD MUSTTANG GT

CLASS 30 - MODERN MUSCLE 2010-PRESENT GM

FIRST, JOE MENCHETTI, GRETNA, 2011 CHEVY CAMARO

SECOND, BRYAN & KRISTEN FAGAN, FREMONT, 2010 CHEVY CAMARO

THRID, MIKE MURPHY, TARKIO, 2015 CHEVY CAMARO

CLASS 31 MODERN MUSCLE 2010-PRESENT MOPAR

FIRST, JOHN GALL, WAVERLY, 2012 DODGE CHALLENGER SRT

SECOND, MICHAEL ERFTMIER, OMAHA, 2015 DODGE CHALLENGER

THIRD, MIKE HOLCK, FREMONT, 2017 DODGE CHALLENGER

CLASS 32 - CORVETTE 1953-1967

FIRST, JIM & SUE SNYDER, FREMONT, 1958 CHEVY CORVETTE

CLASS 33 - CORVETTE 1968-1996

FIRST, ED FREY, FREMONT, 1994 CHEVY CORVETTE

SECOND, SHIRLEY POPPE, WAHOO, 1980 CHEVY CORVETTE

THIRD, JASON LINCOLN, FREMONT, 1977 CHEVY CORVETTE

CLASS 34 - CORVETTE 1997-2004

FIRST, LARRY BURGETT, PAPILLION, 2002 CHEVY CORVETTE

SECOND, DONALD NELSON, FREMONT, 2003 CHEVY CORVETTE

THRID, RAY ZIMMERMAN, OMAHA, 2000 CHEVY CORVETTE

CLASS 35 - CORVETTE 2005-2013

FIRST, CRAIG JOHNSON, BLAIR, 2013 CHEVY CORVETTE

SECOND, ED & CONNIE NELSON, LINCOLN, 2012 CHEVY CORVETTE

THIRD, SHIRLEE POPPE, WAHOO, 2013 CHEVY CORVETTE

FIRST, ARLAN MESKE, FARRAGUT, 2017 CHEVY CORVETTE GRAND SPORT

SECOND, TERRY BREEN, OMAHA, 2016 CHEVY CORVETTE

THIRD, DUSIN STRAIN, WAVERLY, 2015 CHEVY CORVETTE

CLASS 37 - CORVETTE Z06-ZR1 ALL

FIRST, MIKE HOLLAND, LINCOLN, 2004 CHEVY CORVETTE

SECOND, CAROL HAMEL, CRAIG, 2008 CHEVY Z06

THRID, LAUREN KILLAN, OMAHA, 2019 CHEVY CORVETTE ZR1

CLASS 38 - SPECIAL: UNFINISHED

FIRST, GEORGE & NONA SCHAEFER, EL RENO, 1962 CHEVY IMPALA WAGON

SECOND, CHERI BOTT, FREMONT, 1957 CHEVY PICKUP

THIRD, CASEY NAE DUNSON, FREMONT, 1982 CHEVY EL CAMINO

CLASS 39 - SPECIAL: SURVIVOR

FIRST, BERNIE SLOVICK, PAPILLION, 1977 OLDSMOBILE CUTLASS

SECOND, DON & DEB KUBIK, OMAHA, 1954 CHEVY CORVETTE

THIRD, RON CLAYTON, FREMONT, 1970 CHEVY NOVA

CLASS 40 - SPECIAL: PATINA FINISH

FIRST, RANDY SEFFRON, PLATTSMOUTH, 1952 INTERNATIONAL L-110

SECOND, SCOTT ROACH, OMAHA, 1968 CHEVY C10

THIRD, KEVIN BECK, FREMONT, 1959 FORD COUNTRY SEDAN

CLASS 41 - SPECIAL: RAT RODS

FIRST, JEFF HELGOTH, LINCOLN, 1946 FORD RAT ROD TRUCK

SECOND, RAYMOND WRIGHT, MISSOURI VALLEY, 1929 FORD 2 DOOR

THIRD, RANDY MILLMAN, COUNCIL BLUFFS, 1930 CHEVY ROADSTER

CLASS 42 - SPECIAL: ORPHAN

FIRST, STEVE SPRINGBORD, FT CALHOUN, 1966 ACADIAN CANSO

SECOND, SCOTT REESON, FREMONT, 1969 SAAB SONETT

THIRD, MARK J KOYBRT, LINCOLN, 1969 MERCURY COUGAR

CLASS 43 - SPECIAL: FOREIGN

FIRST, KEVIN METCALF, WAVERLY, 1986 BMW 325ES

SECOND, ROD BILDERBACK, BENNINGTON, 1991 ACURA NSX

THIRD, TED FERRIN, FREMONT, 1980 TRIUMPS SPITFIRE

CLASS 44 SPECIAL: PRO-STREET

FIRST, MARK HEADRICK, LINCOLN, 1964 CHEVY CORVETTE

SECOND, SCOTT BOTT, FREMONT, 1973 CHEVY VEGA

THIRD, DENNIS HOUGH, COUNCIL BLUFFS, 1973 CHEVY NOVA

CLASS 45 - SPECIAL: RACE CARS

FIRST, TED MUCKEY, OMAHA, 2013 CHEVY CAMARO

SECOND, DANIEL CECH, FREMONT, 1955 CHEVY 210

THIRD, MARK DENNEY, FREMONT, SUPER 6MP DRAGSTER

THIRD, JOHN PANKO, FREMONT, 2018 HOMEBUILT DRAGSTER

CLASS 46 - SPECIAL: SPECIALTY (POLICE, AMBULANCE, HEARSE, ETC)

FIRST, ROGER YOUNG, COUNCIL BLUFFS, 1968 AIRSTREAM CARAVEL

SECOND, TIM VARN, OMAHA, 1973 WINNEBAGO INDIAN

THIRD, SKIP BROWN, FREMONT, 1962 FORD GALAXY

CLASS 47 - SPECIAL: PEDAL CARS, BICYCLES, GO-KARTS

FIRST, MATT SAUNDERS, BLAIR, RADIO FLYER

SECOND, LOR MCINTIRE, GRAND ISLAND, 1973 MURRAY PEDAL CAR

THIRD, TONY GAGE, OMAHA, 1940 GARTON WOODY PEDAL CAR

CLASS 48 - 2WD TRUCKS STOCK 1959 AND OLDER

FIRST, DON RINNE, FREMONT, 1957 CHEVY 3100

SECOND, SOPHIA MUTH & KATE CHAPMAN, FREMONT, 1935 DODGE KC

THIRD, BRUCE SKIDMORE, HOOPER, 1951 GMC PICKUP

CLASS 49 - 2WD TRUCKS STOCK 1960-1972

FIRST, SCOTT BRETTMAN, FREMONT, 1972 CHEVY C10

SECOND, ROD SHAR PORATH, LINCOLN, 1967 CHEVY C10 HEAVY 1/2

THIRD, MARTIN STEWART, HOOPER, 1966 FORD F350

CLASS 50 - 2WD TRUCKS STOCK 1973-2004

FIRST, RICHARD LUPARDUS, OMAHA, 2004 CHEVY SSR

SECOND, JEFF HERMANSON, LINCOLN, 1987 CHEVY EL CAMINO

THIRD, BRYAN & KRISTEN FAGAN, FREMONT, 1990 GMS SIERRA 1500

CLASS 51 - 2WD TRUCKS STOCK 2005-PRESENT

FIRST, LEO & SUSIE SCHOTTE, ARLINGTON, 2005 CHEVY SSR TRUCK

CLASS 52 - 2WD TRUCKS MODIFIED 1959 & OLDER

FIRST, BILL COX, OMAHA, 1953 CHEVY 3100 PICKUP

SECOND, RANDY VOECKS, FREMONT, 1957 FORD RANCHERO

THIRD, SKIP SAWYER, FREMONT, 1949 FORD F1 PICKUP

CLASS 53 - 2WD TRUCKS MODIFIED 1960-1972

FIRST, MIKE SMITH, PIERCE, 1972 CHEVY C10

SECOND, TONY GAGE, OMAHA, 1968 CHEVY C10

THIRD, NOLAN TOIMIL, FREMONT, 1967 CHEVY C10

CLASS 54 - 2WD TRUCKS MODIFIED 1973-2004

FIRST, JERRY & RHONDA ROSENTHAL, FREMONT, 1994 CHEVY SILVERADO

SECOND, MIKE HENGENRODER, OMAHA, 1986 CHEVY C10

THIRD, DEAN HANSEN, BEEMER, 1993 CHEVY S10

CLASS 56 - ALL 4 X 4 TRUCKS 1972 & OLDER

FIRST, REGGIE GAY, FREMONT, 1972 CHEVY BLAZER

SECOND, ERICA SAWYER, FREMONT, 1953 STUDEBAKER PICKUP

CLASS 57 - ALL 4 X 4 TRUCKS 1973-2004

FIRST, LONNIE GOBLE, HASTINGS, 1985 CHEVY SILVERADO

SECOND, HARRY MULNIX, OMAHA, 1984 CHEVY SILVERADO

THIRD, EUGENE BARR, SCHUYLER, 1996 GMC 4X4 SLE

CLASS 58 - ALL 4 X 4 TRUCKS 2005-PRESENT

FIRST, KAREN ORTMEIER, FREMONT, 2017 TOYOTA TACOMA

SECOND, LOGAN ANDERSEN, PAPILLION, 2007 GMC YUKON

THIRD, TYLER HOLCK, FREMONT, 2012 CHEVY 3500

CLASS 59 - OFFROAD 1979 & OLDER

FIRST, TOM BRANDT, OMAHA, 1972 SUZUKI LJ20

SECOND, DENNIE HOTZ, COUNCIL BLUFFS, 1972 SANDHAWK SANDRAIL

THIRD, RONALD SCHINDLER, NORTH BEND, 1979 INTERNATIONAL SCOUT II

CLASS 60 - OFFROAD 1980-199

FIRST, CONNER YOUNT, FREMONT, 1982 CHEVY 1/2 TON 4X4

CLASS 61 - OFFROAD 2000-PRESENT

FIRST, FRANK POLLARD, FREMONT, 2005 TOYOTA 4-RUNNER

CLASS 62 - MOTORCYLES: HARLY-DAVIDSON

FIRST, ERICK JOHNSON, NORTH BEND, 2011 HARLEY SOFTAIL HERITAGE

SECOND, DAVID PETERSEN, COUNCIL BLUFFS, 2017 HARLEY ROAD GLIDE SPECIAL

THIRD, JERRY STANLEY, BELLEVUE, 2012 HARLEY FATBOY

CLASS 63 - MOTORCYLES: ALL OTHER MAKES

FIRST, NIKKY SOCKI, FREMONT, 2012 FAT BAGGER INC RAZOR KING TRIKE

SECOND, BRIAN MATTHEWS, PAPILLION, 2008 HONDA GOLDWING TRIKE

THIRD, JASON MARTINEZ, OMAHA, 2011 DUCATI DIAVEL

CLASS 64 - MOTORCYLES: CHOPPERS

FIRST, KEVIN YOUNT, FREMONT, 2009 BIG DOG WOLF

CLASS 65 - MOTORCYLES: SMALL ENGIE 400CC & UNDER

FIRST, TIM HARDESTY, LINCOLN, 1971 MONTESA KING SCORPION

SECOND, RANDY BENTLEY, FREMONT, 1978 HONDA TWINSTAR

CLASS 66 - MOTORCYLES: MINI BIKES/GO KARTS, SCOOTERS AND MOTORIZED BIKES

FIRST, FRED & LINDA WITTE, OMAHA, 1959 CUSHMAN STEEL EAGLE

SECOND, ROBERT HEKRDLE, MADISON, - HOME BUILT CHOPPER

THIRD, RON CLAYTON, FREMONT, - STINGRAY MOTORIZED BIKE

Volleyball

2019 John C. Fremont Sand Volleyball Tournament

Sponsored by BLT Plumbing-Heating-Air; Tow Line

First: BLT Plumbing-Heating-Air

Second: Misfits

Third: Always GIU

Fourth: Velociraptors

Fifth: Sandy Cheeks

Ridge Road Run & Corporate Challenge

Sponsored by Getzschman Heating; Methodist Fremont Health

5-Mile

Women: 1, Mallory Hoskins 39:50; 2, Mary Roskens 40:00.

Men: 1, CJ Martinez 26:04; 2, Jose Gonzalez 28:45.

2-Mile

Women: 1, Kimberly Vanbuskirk, 13:34; 2, Emily Grant, 14:50.

Men: 1, Ryan Garvey, 11:42. 2, Craig Halverson, 11:59.

Corporate Challenge

1, Bell Field Elementary (Ashley and Maddie McBratney, Malorie Weaklend).

Subscribe to Daily Headlines

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Tags

Load comments