{{featured_button_text}}
FHS

LINCOLN — Fremont High School competed Tuesday at the Lincoln Public School Junior Varsity Track Meet.

The Tigers secured several first-place finishes in the non-scored meet.

For the girls, Ali Pena of the Tigers won the pole vault by clearing 7-6. Avry LaFavor raced to a win in the 1,600 meters in 5:59.98 while teammate Mia Wagner took top honors in the 800 meters in 2:37.85.

The 3,200-meter relay squad of Mia Wagner, Jaiden Rensch, Aubrey Rathke and Kailey Rensch placed first in 10:57.95.

For the boys, sophomore Boone Gray won the discus with a throw of 137-9. He also placed second in the shot put (44-0). Zac McGeorge won the 800 meters in 2:11.74.

LPS Invite

Girls Event Winners and FHS Placers

Pole Vault — 1. Ali Pena, F, 7-11. 4. Izzy Kluthe, F, 7-5. 5. Sarah Prall, F, 7-5.

Long Jump — 1. Maddy Hill, GI, 14-10 1/4. 5. Annie Cooper, F, 14-0 1/4.

Triple Jump — 1. Raevyn Kahler, LE, 30-10 3/4.

High Jump — 1. Kareleen Lakamp, LSW, 4-9. 5. Kylie Schurz, F, 4-6. 6. Taylar Masters, F, 4-6.

Discus — 1. Matthea Boon, Norris, 91-1. 3. Hannah Maly, F, 85-3.

Shot Put — 1. Aleana Loyd, LNS, 33-3. 5. Mia Knigge, F, 30-3 1/2.

3,200-Meter Relay — 1. Fremont (Mia Wagner, Jaiden Rensch, Aubrey Rathke, Kailey Rensch), 10:57.95.

100-Meter Hurdles — 1. Sophie Kiser, LSW, 16.58.

100 Meters — 1. Emma Radenslaben, LSE, 13.53. 6. Morgan Kalisek, F, 13.98.

1,600 Meters — 1. Avry LaFavor, F, 5:59.98. 5. Madi Ustohal, F, 6:16.71.

400-Meter Relay — 1. Lincoln Southeast, 53.16. 2. Fremont (Morgan Kalisek, Hannah Meyer, Annie Cooper, Mya Bolden), 54.47.

400 Meters — 1. Elli Lechtenberger, LSE, 1:07.17.

300-Meter Hurdles — 1. Annalee Ventling-Brown, LE, 51.82.

800 Meters — 1. Mia Wagner, F, 2:37.85.

200 Meters — 1. CeCe Podraza, LSW, 28.78. 3. Mya Bolden, F, 29.56.

3,200 Meters — 1. Ellie Saksena, LE, 13:06.68.

1,600-Meter Relay — 1. Lincoln Southeast, 4:35.26. 5. Fremont (Kelseigh Olson, Kylie Phillips, Taylar Masters, Madi Ustohal), 4:48.94.

Boys Event Winners and FHS Placers

Pole Vault — 1. Adam Dahlman, LSW, 10-5. 2. Brody Robinson, F, 9-11. 6. Zjonti Kubinski, F, 9-5.

Long Jump — 1. Darian Pigford, LNS, 19-11 1/4. 3. Hunter Wallace, F, 19-5.

Triple Jump — 1. Gus Kathol, LSE, 39-1 1/2.

High Jump — 1. Hayden Buman, GI, 5-8. 2. Trent Totten, F, 5-6.

Discus — 1. Boone Gray, F, 137-9. 3. Carter Newill, F, 111-9.

Shot Put — 1. Nico Kalterherberg, Norris, 45-1 1/2. 2. Boone Gray, F, 44-0. 4. Nate Osness, F, 42-10 1/2. 6. Carter Newill, F, 41-7.

3,200-Meter Relay — 1. Lincoln Pius, 9:27.44.

110-Meter Hurdles — 1. Alec Logue, GI, 16.36.

100 Meters — 1. Nolan Mayer, LSW, 11.95. 5. Hunter Wallace, F, 12.07.

1,600 Meers — 1. Carsson Lauterbach, LSE, 4:54.73. 2. Andrew Blocker, F, 4:54.78. 3. Zac McGeorge, F, 4:57.70. 6. Nolan Miller, F, 5:05.65.

400-Meter Relay — 1. Lincoln Southeast, 45.29. 5. Fremont (Hunter Wallace, Lamar Nussbaum, Tommy Eastberg, Max Ross), 48.57.

400 Meters — 1. Sam Mbiya, LSE, 54.22. 3. Max Ross, F, 55.98.

300-Meter Hurdles — 1. Alec Logue, GI, 45.17.

800 Meters — 1. Zac McGeorge, F, 2:11.74.

200 Meters — 1. Nathan Hirt, LSE, 23.50.

3,200 Meters — 1. Juan Garcia, GI, 10:39.83. 2. Junior Garcia, F, 10:53.76. 5. Andrew Blocker, F, 11:00.56.

1,600-Meter Relay — 1. Lincoln Southeast, 3:44.55. 4. Fremont (Max Ross, Tommy Eastberg, Zac McGeorge, Hunter Wallace), 3:53.32.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Load comments